Чи можна зламати розумний будинок? Ризики та захист

Квітень 29, 2025

Розумний дім – найпопулярніша в наші дні система автоматизації різних побутових процесів. Це комплекс обладнання та програмного забезпечення, який дозволяє не тільки керувати роботою опалення або освітлення (практичним всього, насправді), але й дає можливість вибудовувати сценарії. Їх наявність здатна зробити життя комфортнішим та безпечнішим, адже техніка автоматично включатиметься й відключатиметься, залежно від інформації з датчиків. Крім зручності, розумний дім, при грамотному налаштуванні сценаріїв, допоможе заощадити на комунальних платежах. Тож ця система ще й окупається, хоч і не дуже швидко.

Однак, у такої, здавалося б, ідеальної системи є й темна сторона. Розумний будинок можна зламати. Саме про те, як це відбувається, кому може знадобитися та як захистити особисту інформацію від сторонніх ми говоритимемо у цій статті.


Навіщо та кому потрібен злом розумного будинку

 

Ключовою помилкою багатьох користувачів електронних пристроїв з виходом у мережу є переконання, що вони «люди маленькі», а дані нікому не потрібні. Ну, насправді не президенти, не директори великих компаній, навіть не середньостатистичні співробітники конструкторського бюро. Чи це означає, що ваша особиста інформація нікому не стане в нагоді? Ні.

Шахраї, які займаються своїм «бізнесом» професійно, подібні до рибалок на набережній. Вони рідко вибирають найбільшу рибу та беруть кількістю. Доступ до особистих даних можна використовувати для спустошення банківських рахунків, оформлення підставних кредитів. Тож не розслабляйтеся. Цифрова безпека важлива. І в розумному домі вона може опинитися під загрозою.


Вразливі місця розумного дому: як проникають хакери

 

В описі смарт пристроїв для розумного дому завжди докладно прописуються дані протоколів безпеки. Зверніть на це увагу, адже надійний захист вашої інформації – одна з ключових переваг. Але навіть так ризики не пропадають цілком. Якщо пристрій може підключитися до мережі, то й до нього можна підключитися. Далі процес такий самий, як у випадку із завірусованим комп'ютером. Точкою входу може стати будь-який пристрій, але найчастіше це:

  • гаджети, які знаходяться поза периметром (елементи освітлення, розумні гаражні ворота та інше);
  • системи, які зав'язані на смартфон (досить зламати його, щоб отримати доступ буквально до всього).

Окремою небезпекою є пристрої, які зламані та викинуті (спеціаліст може витягти паролі з мікросхем), а також подаровані. В останньому випадку є можливість просто підключитися до попереднього розумного дому через мережу безпосередньо.


Рекомендації щодо захисту від злому розумного будинку

 

Щоб захистити житло від сторонніх, бажано:

  • мати дві мережі (розумний дім окремо, смартфони та комп'ютери окремо, паролі – різні);
  • ніколи не залишати базові паролі на пристроях (і таке буває);
  • відключати все зайве від мережі за тривалої відсутності в будинку;
  • «чистити» Б/У гаджети, що продаються або даруються, повністю знищувати мікросхеми зламаних виробів.

І, звичайно, стежте за паролями, а також своєю особистою інформацією. Обережність не буде зайвою, якщо у вашому будинку є камери, звукозаписні пристрої та інші предмети. Розумний дім, як будь-який інший інструмент. Він може і полегшити життя, і ускладнити його.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук